Wyloguj swój mózg

Wyloguj swój mózg

Witajcie! Tym razem postaram się przekonać was do przeczytania książki „Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii” Andersa Hansena. Jak możemy przeczytać na okładce książki, autor jest szwedzkim psychiatrą mającym na swoim koncie ponad 2000 publikacji na tematy medyczne.

Wyloguj swój mózg - okładka

Gdybym miała określić, o czym jest wspomniana wcześniej pozycja, to powiedziałabym, że jest receptą na funkcjonowanie w cyfrowym świecie. W książce nie znajdziemy zbyt dużo określeń czysto naukowych. Większość terminów, takie jak na przykład dopamina, kortyzol czy adrenalina, powinna być dobrze znana czytelnikowi. W wielu miejscach autor powołuje się na liczne badania naukowe, mające na celu uwiarygodnić to, o czym wcześniej przeczytaliśmy.

W pierwszym rozdziale przeczytamy, jak i dlaczego nasz mózg działa w określony sposób. Dowiemy się tutaj między innymi, dlaczego mamy skłonności do spożywania zbyt dużej ilości jedzenia.

Kolejny rozdział książki traktuje o stresie i depresji. Dowiemy się tutaj, dlaczego bardziej boimy się pająków niż wypadków samochodowych oraz poznamy niepokojące dane na temat depresji.

W trzecim rozdziale autor rozwija temat uzależnienia od telefonów komórkowych.

Jednymi z ważniejszych kwestii poruszanych w dalszych rozdziałach, które mogą zainteresować nas – nauczycieli, to: problemy ze skupieniem uwagi, wpływ ekranu na sen i przede wszystkim – wpływ telefonów na dzieci i młodzież.

Książka kończy się receptą na to, jak funkcjonować w dzisiejszym cyfrowym świecie.

Pozdrawiam,

Magda 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *