to tylko rolka papieru

to tylko rolka papieru

Dzisiaj o tym, jak inspirujący może być Pinterest

Niewiele można spotkać osób, które nie wiedzą, czym jest Pinterest. Korzystają z niego m. in. myślograficy szukając różnych inspiracji na notatki wizualne. Do niedawna również w ten właśnie sposób go wykorzystywałam. Teraz najczęściej szukam pomysłów/ przepisów na aktywności na lekcji matematyki. W dniu wczorajszym trafiłam na takie zdjęcie:

fot. David Stokes

Nie byłabym sobą, gdybym nie wstawiła zdjęcia na swoje „fejsbukowe” grupy uczniowskie. Ogromne zdziwienie wywołała u mnie natychmiastowa reakcja gimnazjalistów, którzy od razu wpisywali swoje wyniki. Oczywiście zostali nagrodzeni plusami za aktywność.

Screen z grupy uczniowskiej

 

Ze strony uczniów szkoły średniej odzew był słabszy, lecz nie omieszkali okazać emocji, jakie ten obrazek może wzbudzać. Zainspirowana taką reakcją, zaczęłam się zastanawiać jak „wycisnąć” więcej z tego zdjęcia. Skoro już kąty zostały policzone, to może czas na boki? Okazuje się, że jest to idealne zadanie na zastosowanie (uproszczonego) twierdzenia sinusów. Treść zadania jakie otrzymali uczniowie szkoły średniej jest następująca:

Rolka papieru toaletowego ma szerokość 9,5 cm (możesz zmierzyć i sprawdzić). Oblicz pozostałe boki trójkąta ze zdjęcia.

Jestem bardzo ciekawa, ile osób rozwiąże zadanie. 🙂

Pozdrawiam,

Magda

PS. Zadanie dla uczniów szkoły średniej można rozbudować jeszcze o np. policzenie obwodu lub pola. Gimnazjalistom możemy zaproponować obliczenie kątów zewnętrznych tego trójkąta. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *