Pierwiastki – (prawie) kompleksowe rozwiązanie #1

Pierwiastki – (prawie) kompleksowe rozwiązanie #1

Dzisiaj na celownik bierzemy pierwiastki. Przedstawione rozwiązania dotyczą lekcji w klasie pierwszej liceum. Wymienione propozycje można również wykorzystać podczas lekcji wprowadzających w drugiej klasie gimnazjum.

Propozycja 1: w ramach przypomnienia uruchamiamy wybrane kombinacje gier (lub wszystkie) – https://goo.gl/rzcXbu

Propozycja 2: po przypomnieniu definicji tzw. „perfekcyjnych pierwiastków” zwracamy uwagę na istnienie pierwiastków, których wartość możemy podać tylko w przybliżeniu np. pierwiastek z dwóch. Warto, aby uczniowie umiejscowili takie pierwiastki na osi liczbowej (może być oś zrobiona z taśmy malarskiej, aby było więcej zabawy) obliczając wcześniej na kalkulatorze ich przybliżoną wartość.

Propozycja 3: przyszedł czas na konkretne obliczenia. Tutaj z pomocą przychodzi nam domino. Poziom trudności rośnie. W tym momencie uczniowie słabsi mogą stracić zapał ze względu na pierwiastki wyższych stopni i ułamki dziesiętne.

Propozycja 4: najtrudniejszy moment za nami. Czas potrenować (lub wprowadzić) wzory na iloczyn pierwiastków i iloraz pierwiastków. Zachęcam do stosowania wzorów w dwie strony. Podczas tego ćwiczenia przykłady będą przyczepione na karteczkach samoprzylepnych do ściany. Treść polecenia – „Oblicz korzystając z podanych wzorów.”

 

Mam nadzieję, że udało mi się kogoś zainspirować.

Gorąco pozdrawiam,

Magda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *